Dziś na warsztat biorę urządzenie polskiej firmy Mescomp Technologies, która to w swojej ofercie posiada termometr MesMed MM380 Ewwel.
Jest to termometr elektroniczny, bezdotykowy (odległość od 1 do 3 centymetrów) z funkcją głosowego oznajmiania temperatury.
Urządzenie z funkcją odczytu temperatury przez producenta opisywany jest jako: „przyjazne dla seniorów i osób niedowidzących”. Można by zadać pytanie, a czemu nie uwzględniono osób niewidomych? Wydaję mi się, że jest to spowodowane tym, że nie jest to w pełni udźwiękowione urządzenie i producent nie chce wprowadzać wrażenia, że bez problemu bezwzrokowo można tego w każdym zakresie swobodnie używać. I to chyba dobrze, ja ze swojej strony mogę napisać, że można termometr obłaskawić i z niego mieć pożytek.
Można go kupić zarówno w sklepie producenta, jak i w wielu innych sklepach, sprzedają go też przynajmniej dwa tyflosklepy, jeden z nich podaje nazwę i model, a drugi tego nie robi, ale opis każe podejrzewać, iż jest to właśnie to.
Termometr ma trzy tryby działania:
- pomiar temperatury ciała w zakresie 32°C – 42,9°C
- pomiar temperatury powierzchni przedmiotów w zakresie 0°C – 60°C
- pomiar temperatury powietrza w zakresie0°C – 40 °C
W komplecie
- Termometr
- etui – czyli w rzeczywistości woreczek ze sznureczkami ściągającymi
- dwie baterie – AAA 1,5V
- instrukcję
Wygląd termometru
Termometr przypomina wygięty pilot. Wygięty, bo gdy go położymy, to środkowa część podstawy nie styka się z podłożem. Podane przez producenta wymiary to: 158 x 45 x 35 mm.
Z przodu we wgłębieniu znajduje się czujnik.
Na froncie od góry mamy prostokątny wyświetlacz, pod nim trzy przyciski. Pierwszy od lewej to przycisk Menu, który służy też do wyboru trybu pracy. Środkowy to przycisk do przełączania skali mierzenia temperatury: °C/°F. A trzeci to przycisk Pamięć. Pod powyższymi przyciskami mamy kolejny, już większy przycisk Pomiar.
Na dole umieszczony jest głośnik. Na prawym boku odnaleźć można przycisk Głos, do ustawienia wypowiadania temperatury.
Z tyłu na dole jest klapka pojemnika na baterie.
Uwagi użytkowe
Przy pierwszym uruchomieniu dobrze jest włączyć przycisk Głos, by uruchomić odczytywanie temperatury, po każdym wyjęciu baterii również trzeba to zrobić.
Nie mamy kontroli nad wyborem trybu mierzenia, ale szczęśliwie komunikaty głosowe, po wykonaniu pomiaru, są tak skonstruowane, że możemy się zorientować jaki tryb udało się ustawić. Dobrze, że o tym pomyślano, bo gdyby wypowiadana była tylko sama temperatura, byłby spory problem.
W pamięci zapisują się 32 pomiary i je kolejno możemy odsłuchać. Jak dojdziemy do ostatniej zapisanej wartości, to na niej odczyt się zatrzymuje i kolejne przyciśnięcie przycisku Pamięć kolejny raz spowoduje wypowiedzenie tego samego komunikatu. Aby móc usłyszeć pierwszy zapis trzeba poczekać aż urządzenie po jednej minucie bezczynności samo się wyłączy.
Nie należy zbyt szybko wciskać kolejnych klawiszy, bo termometr może nie odnotować naszej akcji, dobrze jest też zaczekać aż wypowiadany komunikat wybrzmi do końca.
Pomiar jest błyskawiczny i trwa około sekundy.
Podane jest, iż można mierzyć temperaturę
płynów, ale nie mam do tego przekonania, z moich obserwacji wynika, że działa to niewiarygodnie, zresztą do opcji mierzenia powierzchni podchodzę z dużą rezerwą.
Więcej informacji, na temat termometru, warunków wykonywania pomiarów, oraz między innymi kolorów, które się wyświetlają po pomiarze można znaleźć w instrukcji obsługi w formacie PDF, która ma dostępną dla czytników ekranu warstwę tekstową.
Podsumowanie
Termometr ten jest w zakresie cen modeli tego typu bez udźwiękowienia i nie trzeba płacić dużo więcej za tę funkcjonalność. Szkoda, że nie dołożono kilku komunikatów, tak by był on w pełni udźwiękowiony. Jako że jest to produkt ogólnodostępny jego cena nie jest oderwana od jakości i możliwości, jak to często bywa z dedykowanymi rozwiązaniami produkowanymi dla wąskich grup konsumentów.
Zastosowany rodzaj baterii jest szeroko dostępny i nie trzeba ich poszukiwać w sklepach z elektroniką, czy zegarkami.
Myślę, że do mierzenia temperatury ciała sprawdzi się jak najbardziej.
Dołączam też nagrane komunikaty jakie termometr generuje.
5 odpowiedzi na “Termometr – MesMed MM380 Ewwel”
Z tego, co wiem, problem z mierzeniem temperatury powierzchni polega na tym, że takie urządzenia wysyłają dość szeroką wiązkę światła czy co to tam jest. Jeśli powierzchnia jest mała, taka wiązka może prócz niej zbadać również kawałki np. ściany. Po drugie różne materiały mają różne współczynniki odbijania co też zmienia pomiar. Ponoć takie urządzenia, chociaż cokolwiek bardziej profesjonalne służą lub służyły do pomiary temperatur pieców hutniczych, jednak tam było naklejane coś tam z określonego materiału więc można było to w miarę ogarnąć. Tak w ogóle im bliżej skóry dokonamy pomiaru tym lepiej, bo jest mniejsza szansa, że przypadkowo zmierzymy kawalątko czegoś innego, co zaburzy wynik.
O, dzięki za ten wpis. Już się dzięki niemu dowiedziałem, jak ten termometr działa.
Ale to on dopiero mówi po odczekaniu minuty? Dobrze zrozumiałem?
Nie ,mówi odrazu po pomiarze.
Minutę trzeba poczekać żeby się wyłączył i można było od początku przeglądać zapisane pomiary.
Bo jak wciskasz kolejno Pamięć to czyta do ostatniego zapisanego i na tym ostatnim się odczytywanie zatrzymuje, nie przewija na pierwszy wpis i gdyby chcieć odczytać znowu pierwszy trzeba na to wyłączenie poczekać.
Oooo, mam taki sam!