Kategorie
foobar2000 PC

foobar2000 i nagrywanie strumienia radiowego

W odtwarzaczu foobar2000 można odtwarzać strumienie internetowe stacji radiowych, można też stworzyć sobie oddzielną playlistę, na której zgromadzimy nasze ulubione źródła do takich stacji.
Istnieje również możliwość nagrania takiego strumienia, a można tego dokonać wykorzystując funkcję konwersji, do której to komponent Converter zawarty jest w instalatorze odtwarzacza.
Jak to często bywa, taką możliwość trzeba sobie odpowiednio przygotować i skonfigurować i o tym właśnie będzie ten wpis.

Enkoder

Konwersja do wybranego formatu wymaga odpowiedniego enkodera. Przy próbie konwersji program poprosi o wskazanie takiego pliku – enkodera.
Aby sobie to ułatwić i żeby wskazywanie takiego pliku nie było wymagane można pobrać i zainstalować Free Encoder Pack
, czyli pakiet takich enkoderów przygotowanych dla foobar2000.

Profil konwersji do nagrywania strumienia radiowego

Po co tworzyć osobny profil konwersji? Istnieje funkcja Quick convert i można jej użyć do przekonwertowania plików znajdujących się na naszym dysku, lecz zapisanie przy jej użyciu strumienia radiowego się nie powiedzie. Naciśnięcie przycisku Abort w oknie konwersji sprawi, że nasz plik zniknie jak sen złoty. Dopiero utworzenie profilu konwersji z zaznaczoną pewną opcją, sprawi, iż skuteczne stanie się zapisanie pliku ze strumienia.

Tworzenie profilu konwersji

  • Menu kontekstowe na jakiejś pozycji na playliście i odnaleźć i rozwinąć „Convert”
  • Aktywować pozycję … „…” (3 kropki)
  • W wyświetlonym oknie odnaleźć i aktywować element „Output format”
  • Przejść na listę z wyborem zdefiniowanego ustawienia kodeka, ja wybrałem domyślną propozycję dla formatu mp3
    „MP3 (LAME) Avg. Bitrate: 190 kbps; Settings: V2”
  • Po wykonaniu wyboru przejść i aktywować przycisk Back
  • Teraz trzeba odszukać i aktywować element „Other”
  • Tutaj przejść i zaznaczyć pole wyboru przy opcji „Leave partial files for aborted or failed conversions”, poczym przejść i aktywować przycisk Back
  • Jako, że niezbędne ustawienia zostały wdrożone pozostaje zapisać profil konwersji, w tym celu należy odnaleźć przycisk „Save” i go aktywować
  • Wyświetli się okno dialogowe z pytaniem czy chcemy nadpisać ustawienie, proponuję utworzyć nowe ustawienie, aby tego dokonać należy przejść i aktywować przycisk „Create a new preset”
  • Teraz od razu można wpisać nazwę naszego ustawienia np. „Nagrywanie strumienia radiowego”, następnie nacisnąć Enter

W ten sposób utworzony został profil konwersji do zapisania strumienia radiowego. Można wcisnąć Esc i opuścić to okno.

Nagrywanie strumienia radiowego

Aby nagrać wybrany strumień radiowy, wykorzystując profil jaki wcześniej utworzyliśmy, należy:

  • Otworzyć menu kontekstowe na wybranym strumieniu, dalej przejść i rozwinąć „Convert” i z listy wybrać nasz profil konwersji np. „Nagrywanie strumienia radiowego”
  • Wyświetli się okno z ostrzeżeniem, że będziemy konwertować jeden stratny format na inny stratny i to zatwierdzamy. Możemy też zaznaczyć by ten komunikat się więcej nie pojawiał.
  • W kolejnym kroku wyświetli się standardowe okno, gdzie można wskazać miejsce i nazwę zapisywanego pliku, po dokonaniu wyboru pozostaje aktywować „Zapisz”
  • Wyświetli się okno konwersji i rozpocznie się proces konwertowania, czyli w tym przypadku nagrywania strumienia radiowego do pliku.
  • Gdy chcemy zakończyć nagrywanie, w tym oknie, wystarczy aktywować przycisk „Abort” lub wcisnąć klawisz Esc.

Wybranego strumienia nie trzeba odtwarzać, można też z powodzeniem nagrywać równocześnie więcej niż jeden strumień.
Można też przypisać skrót klawiszowy do wywołania akcji konwersji z wybranym profilem konwersji.

Problematyczne okno konwersji

Na koniec muszę wspomnieć o jednej sporej niedogodności dla korzystających z czytników ekranu takich jak NVDA. Gdy przejdziemy na okna innych aplikacji i zechcemy powrócić do odtwarzacza, bardzo często zdarza się, że okienko konwersji jakby znika. Tak naprawdę ono dalej jest, ale poruszając się Tabem go nie odnajdziemy. Jesteśmy w zwyczajowym interfejsie programu, czyli mamy okno playlisty i pasek zakładek z naszymi playlistami, mamy też dostęp do menu spod lewego Alta.
Małym plusem tej sytuacji, jest to, że możemy normalnie korzystać z odtwarzacza, a w tle nagrywa się nasz strumień.
W taki sam sposób schować może się wywołane okno preferencji programu, z tymże to możemy wywołać skrótem.
Również problematyczna sytuacja jest z okienkiem błędu, gdy strumień się z jakiegoś powodu nie odtwarza, z tą różnicą, że takie okno nie wyświetli się nam na pierwszym planie i takiej informacji nie dostaniemy, a okienko takie gdzieś tam nam wisi.
Taka już specyfika tych elementów w tym programie.

Żeby przejść do okna konwersji i zakończyć nagrywanie, niestety trzeba szukać go nawigacją obiektową, bądź fizyczną myszą. Ja wypracowałem sobie jak przejść do takiego okienka obiektówką, ale rozumiem, że może być to problematyczne. Nie bardzo wiem jakby to uprościć.

W ostateczności zostaje nam zamknięcie aplikacji. Wyświetli się wtedy informacja, że trwa zadanie konwersji i że jego wynik zostanie utracony. Z moich testów wynika, że można to zatwierdzić i w ten sposób zakończyć nagrywanie, a przy tak ustawionym profilu konwersji, jak to opisałem, plik zostanie zapisany.

16 odpowiedzi na “foobar2000 i nagrywanie strumienia radiowego”

Ja tam wolę wgeta. Nagrywa wiernie tak jak dostał bez żadnej konwersji. Ale poradnik fajnie napisany.

Hmm, tam jest takie pole edycji, gdzie można ręcznie wpisywać wartości, może da się tak zrobić, by nagrywał bez transkodowania dodatkowego tylko wiernie tak jak dostał to by była świetna alternatywa dla Wgeta. Muszę poeksperymentować.

Dobra, niestety nie ma wyboru pomiędzy zapisem bez transkodowania. Pozostaje mi w takim razie wget. Gdzieś widziałem jeszcze obsługę streamrippera we foobarze, ale on zdaje się ma problem z strumieniami innymi niż shoutcast.

Znalazłem ciekawy komponent foo_run do uruchamiania zewnętrznych programów. Spróbuję na nim wypróbować wgeta. Potem podzielę się wrażeniami, czy to cokolwiek zdziałało.

Dobra. Albo ja coś robię źle, albo to po prostu nie działa. Nie mogę odpalić nagrywania z wgeta. Cóż trudno pozostaje mi korzystanie z konsolki puki co.

Może dało by się do takiego zapisania bez enkodowania wykorzystać ffmpeg, ale niestety nie wiem jak.

Jak coś mi się uda zrobić w tym kierunku to najprawdopodobniej napiszę poradnik u siebie dot nagrywania we Foobarze bez transcodingu.
Wydaje mi się, że wget może tu załatwić sprawę, tylko trzeba go jakoś odpowiednio nauczyć. Gdzieś na forum oficjalnym foobara angielskim ktoś wspomniał lakonicznie, że używa wgeta do nagrywania streamów, a więc da się. Zapytałem, to zobaczymy czy odpowiedzą.

No i elegancko. Czekam na rezultaty.
A może ktoś coś jeszcze dorzuci…

Problem jest raczej taki, jak to zaimplemetować we foobar. Ja wiem jak sięnagrywa w wgecie i jak wpisuję polecenia z konsoli to mi wszystko działa a jak podaje mu to samo w foo_run to on nie chce tego nagrywać.

midzi sprawdziłem, w konsoli działa, ale właśnie problem pojawiał się przy wdrożeniu tego do foobara.
Ale poszukałem jeszcze trochę i chyba coś sie udało.
Przy zapisie trzeba dopisać odpowiednie rozszerzenie.
Nie udało mi się zapisać strumienia aac
A tak wygląda, to co wpisałem do parameters:
-i pipe:0 %d
Resztę pól edycji wyczyściłem.
To mnie naprowadziło:
https://martinvanbeurden.nl/blog/using-ffmpeg-as-a-custom-converter-in-foobar2000/
The -i pipe:0 part of the parameters tells FFmpeg to use stdin as input, which is where foobar pipes it output to.

Mam to!
Udało mi się wdrożyć wgeta! Okazało się, że wersja, której używałem coś nie chciała współpracować z foobarem albo ścieżka do programu była za długa. Jutro to będę testować, ale ze wstępnych oględzin działa. Jak po testuję dogłębniej to wstawię poradnik!

No to działaj.
Udało mi się także aac zapisać, z jednym strumieniem jest tylko problem.
Jednak jest to bardziej skąplikowane i coś by tu trzeba pozmieniać, bo jednak inne parametry wychodzą w zapisanym tak pliku.
Czyli zapisanie 1 do 1 nie jest osiągnięte.
Może jeszcze poszukam rozwiązania.

Wpis się już u mnie pojawił nt wykorzystania wgeta. Zapraszam.

Przepraszam, ale z przyczyn technicznych wpisu na razie nie będzie. Elten jakoś dziwnie formatuje dodawane wpisy i z dwuch myślników zrobił mi pałzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EltenLink