Kategorie
foobar2000 PC

foobar2000 i zmiana prędkości odtwarzania

W odtwarzaczu foobar2000 niestety nie ma prostej, za pomocą skrótów klawiszowych, możliwości zmiany prędkości odtwarzania, tak jak jest to możliwe chociażby w VLC, czy POTPlayer.
Istnieje komponent Effect DSP zawierający m.in. efekty: Pitch/Tempo/Playback Rate. Jednak wyświetlone okno pozwalające na zmianę parametrów, w tym interesującego mnie tempa, z czytnikiem ekranu NVDA jest mocno utrudnione, gdyż fokus grzęźnie na pierwszych pozycjach i trzeba gimnastykować się z nawigacją obiektową. Ale nawet gdyby korzystanie z tego okna było dobrze dostępne, to przestawianie ustawień za każdym razem gdy chcemy wrócić do standardowego odtwarzania muzyki w normalnej prędkości jest zupełnie nieefektywne.
Skrót klawiszowy można przypisać jedynie do wyświetlenia okna z ustawieniami, nie ma możliwości przypisania skrótu do modyfikacji wybranego parametru.
Sprawiało to, że zupełnie z możliwości zmiany tempa w foobar2000 nie korzystałem, gdy mi było to potrzebne używałem innych odtwarzaczy, w których korzysta się z tej możliwości wygodnie.

Jednak niedawno znalazłem sposób na włączenie kilku zdefiniowanych zmian tempa odtwarzania za pomocą skrótów klawiszowych, które pozwala mi wreszcie z tego korzystać.

Wymaga to sporo ustawiania, co pokrótce opiszę.

Pierwsze, co trzeba uczynić, to pobrać i zainstalować, wcześniej już wspomniany komponent Effect DSP.

Teraz trzeba przejść do preferencji programu na drzewie odnaleźć gałąź Playback rozwinąć ją i przejść na DSP Manager.
Na tej karcie należy odnaleźć listę Available DSPs, wybrać Tempo Shift i wcisnąć Enter lub wybrać dodanie z menu kontekstowego.
Następnie należy przejść na listę Active DSPs i tutaj na liście powinien być dodany Tempo Shift, aby przejść do konfiguracji można wcisnąć Enter lub z menu kontekstowego wybrać konfigurację.

W oknie konfiguracji jest suwak, który strzałkami zmienia się bardzo wolno, można też użyć klawiszy PageUp/PageDown, ale tu z kolei skok jest dość duży. Dalej mamy pole edycji gdzie można wpisać wartość ręcznie ()potwierdzamy to Enterem i to chyba jest najwygodniejsze, dla ułatwienia podam też te wartości, których użyłem na własne potrzeby.
W oknie tym mamy jeszcze do wyboru algorytm, pozostawiłem domyślny SoundTouch, brzmi lepiej niż ten drugi.

Na początek ustawiłem największe przyśpieszenie czyli suwak na 100, czyli parametr 95.00. Jest to mniej więcej odpowiednik przyśpieszenia 2x.
Gdy mamy już pożądane przez nas ustawienie zatwierdzamy przycisk Ok i Tabem trzeba przejść na listę rozwijaną, która jest też polem edycji. Tutaj wpisałem jako nazwę ustawienia „Tempo 100”
Teraz już wystarczy przejść Tabem na przycisk Save, zatwierdzić spacją i mamy zapisane pierwsze ustawienie zmiany tempa.

Na swoje potrzeby zapisałem jeszcze takie ustawienia:

  • Tempo 90 – suwak: 90 – parametr: 76.00
  • Tempo 80 – suwak: 80 – parametr: 57.00
  • Tempo 70 – suwak: 70 – parametr: 38.00

Nic oczywiście nie stoi na przeszkodzie by takich ustawień zapisać więcej, a także jeśli ktoś potrzebuje, zapisać ustawienia dla wolniejszego względem normalnego tempa odtwarzania.

Teraz jeszcze potrzebne jest ustawienie, które przywróci nam normalną prędkość odtwarzania. W tym celu potrzebne jest zapisanie ustawienia z pustą listą aktywnych DSP, by to uczynić przechodzę na listę Active DSPs usuwam, to co się tam znajduje i przechodzę na pole edycji do zapisania takiej konfiguracji, w pole edycji wpisałem „Brak DSP” i takowe ustawienie również zapisuję.

Skróty klawiszowe

Na koniec trzeba do tych zapisanych ustawień przypisać skróty klawiszowe, tak jak wszystkie skróty ustawia się je na zakładce Keyboard Shortcuts.
Można tam odfiltrować wpisując nazwy, wcześniej nadanych przez nas ustawień, lub przejść do gałęzi Playback >>> DSP settings, gdzie są zapisane konfiguracje efektów jakie mamy zapisane.

Ja nadałem skróty do poszczególnych ustawień wykorzystując klawisz Ctrl i klawisze na klawiaturze numerycznej i odtąd cieszę się możliwością szybkiej zmiany prędkości odtwarzania i powrotu do prędkości standardowej.
Trochę z tym roboty, ale wreszcie, na okrętkę, się da.

5 odpowiedzi na “foobar2000 i zmiana prędkości odtwarzania”

No i elegancko.
A jakie masz ustawione skróty we foobarze na odtwarzanie, pałzowanie, zgłaśnianie ściszanie i przewijanie? Pytam tak z ciekawości, bo ten odtwarzacz możemy sobie dowolnie konfigurować wg naszych preferencji.
Ja mam prawy alt (foobar chyba nie odróżnia altGR) czyli ctrl+alt
Z poprzedni utwór
X odtwórz
C wstrzymaj
v zatrzymaj
b następny
A z ctrlem samym mam strzałki lewo prawo przewijanie o 5s do tyłu a prawa strzałka do przodu
ctrl+gura to jest głośność w górę a ctrl+duł to głośność w duł
Shift lewo prawo to przewijanie o 1s, alt+lewoprawo to o 1 minutę.
Mam też skrót ctrl+M na mute czyli wyciszenie. Niestety samych skrótów bez kontrola nie ustawimy, bo koliduje to z interfaceem programu np same strzały jak sobie kiedyś ustawiłem to mi kolidowały jak chciałem chodzić po menu.

Skróty mam podobne jak w Winamp, czyli podobnie do Ciebie.
Tak same strzałki odpadają, bo inaczej po menu nie da się poruszać, dołożyłem lewy Alt.
Dodatkowo większe skoki przewijania mam na klawiaturze numerycznej.
Kilka globalnych z wykorzystaniem kombinacji z klawiszami multimedialnymi.
Jakieś drobiazgi do np. otwierania/zamykania, czy zmiany nazwy playlisty.
Czasem potrzebuję skopiować artystę, tytuł, lub obie te dane i do tego też mam skróty.
Kilka co ich nie pamiętam np. do sortowania, ale w menu się wyświetlają i jak mi potrzebne to sobie przypominam 🙂
No i Alt+Ctrl+numerki do zmiany wyjścia audio.
I pewnie jeszcze kilka 🙂

Szkoda, że tego prościej nie zrobili, aż na tyle nie korzystam z tej funkcji, ale kiedyś może po prostu by trzeba napisać do twurców.

Ja w ogóle jestem ciekaw czy da się zrobić tak jak jest we wtyczce winamp extended skocz do 5 ostatnich sekund utworu.

Graco, tego mi właśnie w foobarze brakuje, poszukiwałem kiedyś jakby to można zrobić, ale bez pozytywnego rezultatu.
Ktoś by pewnie taki dodatek musiał chcieć stworzyć, o ile jest to możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EltenLink