Kategorie
Android Chromecast

Google Chromecast 4 – pierwsza konfiguracja

Chromecasta osoba niewidoma jest w stanie samodzielnie uruchomić i skonfigurować, jednak pod pewnymi warunkami. Trzeba wiedzieć gdzie w telewizorze mamy gniazda HDMI i wiedzieć w jaki sposób przełączyć się na telewizorze na źródło wybranego gniazda. Tyczy się to szczególnie telewizorów bez udźwiękowienia.
Drugim warunkiem bez którego będzie nam ciężko to wykonać, jest podstawowa znajomość angielskiego. Na liście języków, podczas wstępnej konfiguracji, naszego nie było.
Ponoć można też urządzenie ustawić za pomocą aplikacji Google Home i może tu jest łatwiej, ale tego nie wiem, bo chciałem wypróbować możliwość konfiguracji bez użycia telefonu.
W każdym razie, cieszy mnie to, że na tego typu urządzeniach wdrażane są ułatwienia dostępu, choć nie są one pozbawione wad, to dobrze, że staje się to pewnym standardem.

Zaczynamy

Wpinamy Chromecasta do gniazda HDMI, na telewizorze wybieramy źródło na podpięte złącze. Podłączamy kabel zasilający do Chromecasta i do ładowarki, a ładowarkę wpinamy do kontaktu (wcześniej do ładowarki trzeba dołączyć europejską przejściówkę, którą dostałem w komplecie).
Teraz trzeba odczekać jakiś czas, aż urządzenie się włączy i jak już będzie gotowe to oznajmi nam to dźwiękiem.
Teraz możemy uzbroić nasz pilot w baterie. Pilot łączy się z urządzeniem po bluetooth i powinien on sparować się automatycznie, o czym zostaniemy powiadomieni dźwiękowym sygnałem.
Link do filmiku na YT prezentującego ten dźwięk

U mnie ta operacja przeszła bezproblemowo, ale jeśli dźwięk będzie inny i pilot nam się automatycznie nie sparuje, to jeśli to się nie uda, można wyłączyć z zasilania urządzenie i podłączyć je ponownie. Aby sparować pilota ręcznie, należy wcisnąć i przytrzymać jednocześnie klawisze Back i Home, aż do pojawienia się dźwięku oznajmiającego pomyślne parowanie.

Uruchomienie TalkBack

W Chromecaście usługi dostępności są zainstalowane i przewidziano także skrót dostępności, który uruchamiamy pilotem.
Włączenie TalkBack odbywa się poprzez jednoczesne wciśnięcie klawiszy strzałka w dół i klawisz Back i przytrzymanie ich przez trzy sekundy.
Przy pierwszym uruchomieniu, trzeba to zrobić dwukrotnie. Pierwszy raz uruchamiamy skrót dostępności, po czym usłyszymy angielski komunikat mówiący, że jeśli chcemy włączyć TalkBack musimy wcisnąć i przytrzymać przez 3 sekundy klawisze strzałki w dół i przycisk Back. Kiedy to uczynimy możemy już się cieszyć udźwiękowionym po angielsku czytnikiem ekranu.

Wstępna konfiguracja

Dalej musimy wybrać naszą sieć bezprzewodową z listy zatwierdzić nasz wybór i przejdziemy do wpisywania hasła, gdzie wyświetli się klawiatura. Po klawiaturze poruszamy się strzałkami, na wybranym klawiszu zatwierdzamy wybór i tak znak po znaku wpisujemy hasło do naszej sieci. Klawiatura ma przycisk Shift do wpisywania wielkich liter, klawisz do przełączenia na klawiaturę z symbolami, klawisz do usuwania znaku, strzałki do przesunięcia kursora, no i klawisz do przejścia dalej/zatwierdzenia.
Jeśli wpisaliśmy prawidłowo hasło nasze urządzenie połączy się z siecią i będziemy mogli działać dalej.
Pomyślałem, że jak połączę się z siecią to spróbuję wycofać się do wyboru języka, z nadzieją, że tych języków będzie więcej, lecz niestety to wycofanie się do tego kroku w ten sposób się nie powiodło.

Dalej jeszcze kilka kroków, niekoniecznie w tej kolejności:

  • logowanie do konta Google
  • aktualizacja systemu
  • zaakceptowanie regulaminów, polityki prywatności etc.
  • opcje pilota – czy przyciski na pilocie, takie jak, regulacja głośności, mute, power, input, mają sterować naszym telewizorem, o ile będzie to z naszym modelem możliwe. (te ustawienia można zrobić później.)
  • aplikacje do zainstalowania – zostaną nam zaproponowane aplikacje dostawców treści multimedialnych, które można zaznaczyć i zostaną zainstalowane

No i dobrneliśmy do końca wstępnej konfiguracji, teraz tylko jeszcze zmiana języka. Aby przejść do panelu ustawień należy przez sekundę przytrzymać przycisk Home wybrać i poszukać opcji języka i wybrać nasz język.
No i teraz już posługując się interfejsem w naszym języku możemy dalej ustawiać urządzenie, ale to już inna historia…

3 odpowiedzi na “Google Chromecast 4 – pierwsza konfiguracja”

A ja kupiłem wadliwy egzemplarz. 2 godziny i nic… W podelko i odesłałem badziewie….

Czasem i tak się zdarza. Mój wciąż działa.
Nie wiem gdzie kupiłeś.
Warto chyba kupować w sprawdzonych miejscach, nawet płacąc nieco więcej, tam gdzie nie ma problemu ze zwrotem, z gwarancją. bo bywa, że takie pozorne oszczędności później odbijają się czkawką.

Fajne urządzenie,stary telewizor odżył, przy pomocy Panów ze sklepu internetowego ustawiłem język polski i wszystko działa po polsku jest ok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EltenLink