Kategorie
inne

Głosowanie korespondencyjne w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Dostałem paczkę wyborczą i postanowiłem podzielić się tym wydarzeniem.

## Paczka wyborcza.
Dostarczona w kopercie trochę większej niż A3, zawiera:
* kopertę zwrotną (większą)

Dostałem paczkę wyborczą i postanowiłem podzielić się tym wydarzeniem.

Paczka wyborcza.

Dostarczona w kopercie trochę większej niż A3, zawiera:
* kopertę zwrotną (większą)
* kopertę na kartę wyborczą (mniejsza od zwrotnej, co wydaje się oczywiste)
* Kartę do głosowania formatu coś pomiędzy A4 a A3 (karta w prawym górnym rogu ma ścięty róg, Co pozwala łatwo zorientować się jak ją ułożyć. Na karcie mam sześć list wyborczych ułożonych w trzech kolumnach i dwóch wierszach, także u góry od lewej pierwsza lista, druga lista, trzecia lista, a poniżej czwarta, piąta i szósta.)
* nakładka na kartę wyborczą w alfabecie Braille’a (Nakładka papierowa, z takiego grubszego papieru. Wielkości karty wyborczej plus posiada takie zagięte ku tyłowi skrzydełka, co by dobrze ułożyć kartę wyborczą. Ma też ścięty prawy górny róg. Posiada oznaczenia list i numery na listach i kratki/otwory do zaznaczenia kandydata.)
* oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu formatu A5 w pionowym ustawieniu, gdzie trzeba wpisać miejscowość, datę i złożyć podpis (Tu też by się przydała nakładka z wyciętymi dwoma miejscami na wpisanie tych danych)
* instrukcja głosowania korespondencyjnego – kartka A4 zapisana po dwóch stronach
* książeczka złożona z czterech kart, gdzie trzy strony są zapisane braillem

Podsumowanie

Po raz kolejny zdecydowałem się na głosowanie korespondencyjne, tym bardziej, że pomysł czekania na nakładkę w lokalu wyborczym wydaje mi się absurdalny i zniechęcający do udziału w wyborach.
Karta do głosowania jest dosyć spora, a kratki do zaznaczenia dość małe, także jakieś odchylenie ułożenia karty i nakładki może spowodować przesunięcie znaku poza tę kratkę. Niestety jest opór przed tak zwanymi książeczkami, które to umożliwiłyby wydrukowanie pojedynczej listy na jednej stronie takiej książeczki i znaczne powiększenie kratek do głosowania i czcionki, co moim zdaniem znacząco ułatwiłoby oddanie ważnego głosu. Trudniej byłoby te dwie przecinające linie umieścić gdzieś poza kratką Także słabowidzący i osoby z jakąś po prostu wadą wzroku mieli by łatwiej.
Dobrze by było również przygotować nakładkę do wypełnienia oświadczenia z wyciętymi dwiema ramkami na wpisanie miejscowości i daty, oraz złożenia podpisu.

Dobrze, że taka forma głosowania jest, ale również dobrze byłoby ją dopracować.
Ja swoje zgłoszenie chęci głosowania korespondencyjnego wysłałem pocztą elektroniczną, bo za późno dowiedziałem się o możliwości wysłania takiej informacji przez portal obywatel.gov.pl przy użyciu Profilu Zaufanego, ale jeśli taka możliwość będzie przy okazji październikowych wyborów to pewnie wypróbuję i tę drogę.

6 odpowiedzi na “Głosowanie korespondencyjne w wyborach do Parlamentu Europejskiego”

Świetnie, że o tym napisałeś. Ale ciekawe co mówisz z tym czekaniem na nakładkę, bo u mnie czegoś takiego nie ma. Nakładki są od razu.

No niestety od ostatnich wyborów samorządowych nie ma nakładek w każdymlokalu wyborczym.
Konieczność czekania aż nakładkę dowiozą potwierdzają również ludzie np. na liście typhlos.
To, że ty taką nakładkę masz w lokalu, to Twoje szczęście, ale nie wiem z jakiego powodu tak masz.

Wiesz co, może jednak nie ma u mnie aż tylu niewidomych i są w stanie to ogarnąć. Raz w życiu czekałam, ale to też z dziesięć minut, nie więcej.
Ale trzeba przyznać, dobry miałeś pomysł z tym głosowaniem korespondencyjnym. Zastanawiam się, czy w październiku przypadkiem też tak nie zrobię.

wszystko fajnie z tymi nakładkami ale tak naprawdę mogliby si,ę pofatygować i wmienić imiona i nazwiska kandydatów a nie kandydat numer 1 kandydat numer 2 itd przynajmniej ja z taką nakładką miałam doczynienia w lokalu wyborczym . A uważam to za bezsens , bo tak naprawdę gdybym była na głosowaniusama to co chybił trafił czy raz dwa trzy wypadasz ty?

Nakładki są produkowane dla całego kraju i z tego powodu nazwisk być nie może, bo wszędzie jest różna liczba list no i kandydaci inni.
Trzeba przed wyborami trochę się wysilić i sprawdzić w internecie jakie listy mamy i jakich kandydatów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *