Kategorie
Android PC

Klawiatura – Logitech K375s

Postanowiłem wziąć na warsztat i opisać tę klawiaturę, bo nie wszystkie informacje bezwzrokowo można zdobyć w internecie, a ostatnio trochę pytań się pojawiło na liście dyskusyjnej Typhlos.

Jest to klawiatura bezprzewodowa, która ma dwie możliwości łączności.
1. Z komputerem za pośrednictwem wpinanego do portu USB odbiornika Logitech Unifying dla systemów Windows i Mac OS
2. Przez Bluetooth z mobilnymi urządzeniami takimi jak telefony, tablety z systemem Android czy iOS
Możemy klawiaturę sparować z trzema urządzeniami i szybko się pomiędzy nimi przełączać za pomocą tak zwanych klawiszy Easy-Switch, które to kryją się pod klawiszami F1, F2 i F3.

Wygląd


Jest to pełnowymiarowa klawiatura z blokiem numerycznym. Jednak nie wszystkie klawisze jako oddzielne tutaj znajdziemy.
Nie ma niestety klawisza menu kontekstowego, brak jest też klawisza PrintScreen, a także występujących jeszcze w tradycyjnych klawiaturach Scroll Lock, Pause.
Blok klawiszy Esc z klawiszami od F1 do F12, jest blokiem zwartym, nie posiada przerw między grupami klawiszy i jest nieco szerszy niż blok alfanumeryczny.
Na prawo od klawiatury alfanumerycznej znajdują się dwa bloki klawiszy. Wyżej sześcioklawiszowy standardowy zestaw: Delete, Insert, End, Home, PageDown, PageUp,.
Poniżej blok ze strzałkami.
Dalej na prawo mamy blok klawiatury numerycznej.

Klawisz funkcyjny jest nieco dłuższym klawiszem i znajduje się pomiędzy prawym Altem, a prawym Ctrl, w miejscu gdzie zazwyczaj na klawiaturach mamy klawisz Menu kontekstowego, inaczej zwanego klawiszem Aplikacji.
Jak pisałem wyżej klawisza Menu kontekstowego w tym zestawie brakuje, można go wywołać klawiszem F5 (w trybie klawiszy multimedialnych lub FN+F5 (w trybie klawiszy funkcyjnych).

Trzeba jeszcze nadmienić iż przy lewym Shifcie, który został nieco skrócony, mamy jeszcze dodatkowy klawisz Backslash, a dopiero obok niego literkę Z, co bywa dla nieprzyzwyczajonych do tego trochę kłopotliwe.
Ja sobie ten niepotrzebny Backslash przemapowałem w Windows na klawisz Menu kontekstowego.
Klawisz Enter jest również mniejszy rozmiarowo.

Od spodu klawiatura w dolnej części ma trzy okrągłe gumowe nóżki, w górnej części są dwie rozkładane nóżki z tworzywa, które pozwalają na zmianę kątu pochylenia klawiatury. Obok jednej z tych rozkładanych nóżek, nieco na zewnątrz, mamy suwak do wyłączania i włączania klawiatury. Suwak przesunięty w pozycję ku dołowi, w stronę gumowych nóżek, sprawia, iż zasilanie jest włączone.
Ostatnim elementem spodu klawiatury jest umieszczona przy górnej krawędzi pokrywa, którą trzeba wysunąć by dostać się do komory baterii. Klawiatura zasilana jest dwiema bateriami typu AAA.

Dodatkowo w zestawie mamy drewnianą podstawkę, na której możemy ustawić telefon lub tablet o grubości do 10,5 mm.

Wymiary:


Długość 435 mm
Szerokość 136 mm
Wysokość 21 mm

Nawiązywanie połączenia


Aby sparować nowe urządzenie z klawiaturą należy nacisnąć i przytrzymać przez trzy sekundy jeden z wybranych klawiszy Easy-Switch.
Dalej w zależności czy łączymy się z urządzeniem mobilnym, czy z komputerem.
1. Z komputerem przy użyciu modułu Unifying – w instrukcji wymagają iż w zależności od systemu trzeba jeszcze skonfigurować klawiaturę do pracy z wybranym systemem i w zależności od systemu wcisnąć i przytrzymać przez trzy sekundy poniższe skróty klawiszowe:
– dla Windows: FN+P
– dla Mac: FN+O
2. Z urządzeniem mobilnym lub innym przez Bluetooth – tu musimy włączyć Bluetooth i postępować odpowiednio do wybranego systemu i jego specyfiki a potem może być konieczne wpisanie jeszcze wyświetlonego hasła i zatwierdzenie Enterem.

Gdy już sobie z klawiaturą powiążemy dwa lub trzy urządzenia, można się teraz pomiędzy nimi szybko przełączać wciskając klawisze Easy-Switch i działa to faktycznie bez wyraźnych opóźnień

Tryby klawiszy


Jak to często bywa pod klawiszami od F1 do F12 mamy również przypisane funkcje specjalne i multimedialne.
Z tym wiąże się pewien problem, gdyż działanie tych klawiszy domyślnie jest ustawione właśnie na tryb multimedialny.
Szczególnie dla osób korzystających z czytników ekranowych nie jest to za wygodne, gdyż chcąc skorzystać z wielu skrótów klawiszowych zawierających klawisze od F1 do F12, trzeba jeszcze docisnąć klawisz FN, co wymaga od nas dodatkowej ekwilibrystyki.
Klawiaturę można oczywiście przełączyć na tryb funkcyjny, gdzie klawisze te zachowują się standardowo, a chcąc skorzystać z funkcji specjalnych musimy dołączyć do nich klawisz FN.

Aby to przełączyć można użyć programu Logitech Options. Program ten jest jednak średnio dostępny. Pierwszy problem pojawił mi się przy instalacji, gdyż próby poruszania się Tabulatorem powodowały ciągłe wymuszanie pobrania pliku PDF. Trzeba tu się ratować nawigacją obiektową.
Po instalacji okazało się, iż program ma wiele niezaetykietowanych elementów i jeśli chcemy przykładowo dowiedzieć się jakie urządzenia mamy powiązane z naszą klawiaturą, również musimy użyć nawigacji obiektowej i przeglądać niezbyt dostępne elementy.
Szczęśliwie przełączyć tryb klawiatury można z pod Tabulatora, wystarczy zaznaczyć pozycję Użyj klawiszy F1 – F12 jako standardowych klawiszy funkcyjnych.
Nie bardzo mi ta aplikacja do gustu przypadła i większego sensu z jej używania nie dostrzegam przy takiej dostępności.

Inny sposób przełączania trybu klawiszy


W tym modelu tryb klawiatury można też przestawić kombinacją klawiszy FN+Esc i jest to szybkie i wygodne, a ustawienia klawiatura zapamiętuje i nawet jak przepniemy odbiornik do innego komputera to klawiaturę powinniśmy mieć w tym samym trybie. Również przełączenie na urządzenie mobilne, a potem powrót do komputera nie wymaga zmiany ustawień. Na urządzeniu mobilnym też ten tryb multimedialny można wyłączyć, gdyby z jakiegoś powodu zaistniała taka potrzeba.
Dotarły do mnie informacje, iż np. w modelu K380 ta kombinacja nie działa i by ten tryb przełączyć na komputerze trzeba użyć aplikacji, także nie na wszystkich modelach od tego producenta można to przełączyć korzystając tylko z klawiatury

Funkcje specjalne klawiszy

Dla Windows


F1 Easy-Switch 1
F2 Easy-Switch 2
F3 Easy-Switch 3
F4 Strona domowa (dla Windows 10: Widok zadań)
F5 Kontekstowy (klawisz menu kontekstowego, tak zwany klawisz aplikacji)
F6 Wstecz w przeglądarce
F7 Multimedialny – Poprzedni
F8 Multimedialny Odtwórz/Wstrzymaj
F9 Multimedialny – następny
F10 Wycisz
F11 Ciszej
F12 Głośniej

Dodatkowo możemy uzyskać:
FN+Insert PrintScreen
FN+Home Wyszukiwanie
FN+PgUp Kalkulator
FN+B Pause

Dla Android


F1 Easy-Switch 1
F2 Easy-Switch 2
F3 Easy-Switch 3
F4 Początek
F5 Menu
F6 Wstecz
F7 Poprzedni utwór
F8 Odtwarzanie/Pauza
F9 Następny utwór
F10 Wyciszenie
F11 Zmniejszenie głośności
F12 Zwiększenie głośności

6 odpowiedzi na “Klawiatura – Logitech K375s”

Faktycznie jest i takakombinacja. Dopiszę ją do listy.
U mnie jeszcze FN+L usypia komputer, czyli chyba działa jako wyłącznik
Można też niby z FN wykorzystać strzałki jako PageUp/Down i Home End.
Jest też tak, że FN+X/C/V można wykorzystać jako Ctrl+X/C/V tylko nie bardzo wiem po co 🙂

Graco, jeśli Ci pasuje, że połączysz ją tylko z komputerem to ok.
Ja myślałem raczej o czymś dodatkowym, co będę mógł od czasu do czasu podłączyć do kompa i korzystać z większej odległości i do urządzeń mobilnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

EltenLink