Kategorie
Android

OpenVPN na Android

Dzisiaj warsztatowy raport na temat aplikacji na Androida do łączenia się z prywatnym serwerem VPN za pośrednictwem protokołu OpenVPN.

Chciałem połączyć się z domową siecią przez VPN w telefonie z Androidem.
Skonfigurowany router, wygenerowane pliki konfiguracyjne, no i czas na sklep z aplikacjami. Szukam, znajduję oficjalną aplikację, która zwie się OpenVPN Connect, no i instaluję.
Włączam aplikację i…

Dzisiaj warsztatowy raport na temat aplikacji na Androida do łączenia się z prywatnym serwerem VPN za pośrednictwem protokołu OpenVPN.

Chciałem połączyć się z domową siecią przez VPN w telefonie z Androidem.
Skonfigurowany router, wygenerowane pliki konfiguracyjne, no i czas na sklep z aplikacjami. Szukam, znajduję oficjalną aplikację, która zwie się OpenVPN Connect, no i instaluję.
Włączam aplikację i…
Modal container
Dialog description
TalkBack nic więcej mówić nie chce, klikam sobie i dalej nic. Wstecz nie chowa aplikacji.
Wniosek z tego taki, że apka niedostępna zupełnie i połączenie z telefonu niemożliwe.
Krótkie poszukiwania w internecie na temat dostępności mało owocne.
Wracam zrezygnowany jeszcze raz do aplikacji i myślę sobie, że może print screen i OCR chociaż coś podpowie. Wynikiem tych zabiegów jest to, iż na ekranie widnieją warunki aplikacji i przycisk do zaakceptowania.
Z TalkBackiem nie udało się nic kliknąć by przejść dalej.
Wyłączyłem więc ekranowego gadacza i klikam w różne miejsca na ekranie, który może ta aplikacja zajmować.
Włączam gadacza i jest udało się, niedostępny smok pokonany.
Dalej już w skrócie udaje się import plików konfiguracyjnych, nawet za którymś razem udaje się połączyć, ale jest następny dostępnościowy smok, przy próbie rozłączenia wyskakuje jakiś komunikat, który można zaznaczyć by się więcej nie pokazywał, ale ani go odczytać ani zatwierdzić i rozłączyć z poziomu aplikacji z włączonym Talkbackiem się nie da.
Można szczęśliwie wejść do paska powiadomień, bo powiadomienia przy połączeniu VPN są domyślnie włączone i tam się bezproblemowo rozłączyć.
Aplikacja za dostępna nie jest, a właściwie jej różne komunikaty.

Podrążyłem temat dalej i sprawdziłem wcześniejsze wersje na apkmirror.com i nawet w tychże wcześniejszych wersjach są wzmianki o poprawkach dla TalkBacka, czyli ktoś tam o tym myślał.
Wywaliłem wersję ostatnią 3.1.0 i pobieram i instaluję poprzednią 3.0.7.
No i jest dużo lepiej i aplikacja jest dostępniejsza, przynajmniej w podstawowym zakresie jaki był mi potrzebny.
Można profil z konfiguracją zaimportować połączyć się i rozłączyć no i komunikat ostrzegawczy przy rozłączaniu przeczytać, zaznaczyć by się więcej nie pokazywał i zatwierdzić.
Idealnie też nie jest nie udało mi się np. zmienić nazwy profilu czy w ustawieniach przejść do wyboru skórki, ale aż tak istotne przy korzystaniu to nie jest. Być może są też inne trudności, ale na razie spełnia moje podstawowe potrzeby i nie sprawdzam innych możliwości.

Czyli w najnowszej wersji ktoś o dostępności jakoś zapomniał.
Potwierdza się w tym przypadku obiegowa opinia, iż czasem starsze wersje aplikacji bywają bardziej dostępne.
Jeśli ktoś akceptuje ryzyko związane z używaniem aplikacji z innych źródeł niż Sklep Play to polecam póki co używanie starszej wersji aplikacji. Może w przyszłości twórca poprawi aplikację i będzie można bez robienia fikołków czy pomocy kogoś widzącego w pozbyciu się niedostępnych komunikatów, z niej normalnie korzystać.

Linki:

Aplikacja OpenVPN Connect w sklepie Play:
https://play.google.com/store/apps/details?id=net.openvpn.openvpn&hl=pl
Aplikacja OpenVPN Connect w wersji 3.0.7 na apkmirror.com:
https://www.apkmirror.com/apk/openvpn/openvpn-connect/openvpn-connect-3-0-7-release/openvpn-connect-fast-safe-ssl-vpn-client-3-0-7-android-apk-download/#file

W odpowiedzi na “OpenVPN na Android”

NOrd vpn za to jest dostępny bardzo dobrze na andka, ale na komputerze gorzej, chociaż chya wczorajsza aktualizacja ułatwiła trochę chociaż wybieranie serwerów, bo reszty to nie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *